Ulga Mały ZUS Plus przedłużona o 12 miesięcy

Dobre wiadomości dla wielu małych przedsiębiorców, którzy w 2023 roku korzystają z ulgi Mały ZUS Plus. Od 1 sierpnia 2023 roku mają prawo do jej przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Dotychczas mogli oni płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne jedynie przez trzy lata. Teraz okres ten został wydłużony do czterech lat. 

Ulga Mały ZUS Plus tylko dla najmniejszych

Mały ZUS Plus to ulga w składkach na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców o najmniejszych dochodach, która obowiązuje od 2020 roku. Ma charakter okresowy – przedsiębiorca może z niej skorzystać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Do tego konieczne jest spełnienie dwóch ważnych warunków:

  1. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie mogą przekroczyć 120 000 zł,
  2. przedsiębiorca prowadził działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Trzeba też w odpowiednim terminie zgłosić się do do tej ulgi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami jest to 7 dni dla osób, które nabywają prawo do ulgi w trakcie roku, albo cały styczeń dla osób, które chcą skorzystać z ulgi od początku roku. Przekroczenie 7-dniowego terminu oznacza dla przedsiębiorcy brak możliwości skorzystania z ulgi Mały ZUS Plus w danym roku.

Dodatkowa ulga Mały ZUS Plus

Aby przedłużyć ulgę o kolejne 12 miesięcy, przedsiębiorca musi korzystać z Małego ZUS Plus przynajmniej przez 1 miesiąc w 2023 roku. Przedsiębiorcy, którzy zakończyli opłacanie niższych składek w 2022 roku, nie będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.

ZUS automatycznie doliczy dodatkowe 12 miesięcy ulgi przedsiębiorcom, którym:

  1. w sierpniu 2023 r. nie skończyło się 36 miesięcy korzystania z Małego ZUS Plus;
  2. w lipcu 2023 r. skończyło się 36 miesięcy korzystania z Małego ZUS Plus.

Nie muszą oni dokonywać dodatkowych formalności.

Natomiast przedsiębiorcy, którym w pierwszej połowie 2023 roku skończył się Mały ZUS Plus, aby móc przedłużyć ulgę, powinni zgłosić się do ubezpieczeń z właściwym kodem najpóźniej do 31 grudnia 2023 roku. Jeśli tego nie zrobią, stracą prawo do przedłużenia ulgi.

Mały ZUS Plus nie dla każdego

Z Małego ZUS Plus nie skorzystają również przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na karcie podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z VAT.

Niższych składek ZUS nie mogą też płacić osoby, które podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności gospodarczej (np. jako wspólnik spółki jawnej) lub wykonują w ramach prowadzenia swojej firmy te same zadania, które wykonywali dla byłego lub obecnego pracodawcy – jako jego pracownik w obecnym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w zakresie ulgi Mały ZUS Plus, zachęcamy do kontaktu!

Agnieszka Kulak
HR Administration & Payroll Manager
agnieszka.kulak@ow-accountingpayroll.pl

Poprzedni wpis

Podatek od nieruchomości znacznie w górę w 2024 roku

Następny wpis

Witamy nową Dyrektor Zarządzającą!

Scroll to top