Podatek od przerzuconych dochodów został wprowadzony w styczniu 2022 roku. Ma za zadanie przeciwdziałać unikaniu opodatkowania poprzez transferowanie dochodów przy pomocy podmiotów pośredniczących lub poprzez jurysdykcje podatkowe o małej stawce opodatkowania. Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku nastąpi wiele zmian w przepisach, które go regulują.
Podatek od przerzuconych dochodów w wysokości 19% obejmuje polskie podmioty oraz firmy posiadające siedzibę w Polsce. Dotyczy określonych kategorii kosztów m.in. kosztów finansowania, płatności z tytułu należności licencyjnych oraz za wybrane usługi, które zostały poniesione w roku podatkowym przez polskie przedsiębiorstwo na rzecz podmiotu powiązanego, stosującego niską efektywną stawkę podatkową.
Ponieważ treść obowiązujących obecnie przepisów budzi wiele kontrowersji, procedowane są zmiany w ustawie o CIT, dotyczące tego podatku. Mają one zacząć obowiązywać od 2023 roku.
Zmiany w ustawie dotyczące tego podatku przewidują m.in.:
Podatek od przerzuconych dochodów ma znaczenie przede wszystkim dla operacji realizowanych pomiędzy podmiotami w ramach grup międzynarodowych i wiąże się z kolejnym obowiązkiem dokumentacyjnym.
Ciężar wykazania, że wydatek realizowany na rzecz podmiotu powiązanego nie jest objęty opodatkowaniem od przerzuconych dochodów będzie spoczywał na podatniku.
Izabela Kołodziejczak
managing director, chief accountant
izabela.kolodziejczak@ow-accountingpayroll.pl