Choć ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych funkcjonuje od 2019 roku, wciąż można usłyszeć wiele mitów i wątpliwości związanych z działaniem tego programu. Pytania od pracodawców dotyczą różnych kwestii – od podstawowych, po te nieco bardziej skomplikowane i dotyczące wybranych zagadnień. W tekście zebraliśmy 8 najpopularniejszych.
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to program oszczędnościowy, który ma wspierać długoterminowe oszczędzanie na emeryturę. Uczestniczą w nim pracownicy oraz ich pracodawcy, którzy wpłacają składki na indywidualne konta pracowników uczestniczących w PPK. Podstawą uczestnictwa jest deklaracja opłacania miesięcznych składek zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.
Ile procent wynosi składka na PPK? Wysokość wpłaty podstawowej to:
Jej wysokość jest obliczana od podstawy wymiaru składki emerytalnej i rentowej. Przy obliczaniu składek na PPK nie ma jednak zastosowania ograniczenie 30-krotności. Oznacza to, że nawet jeśli pracownik w danym roku przekroczy podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej (która w 2025 r. wynosi 260 190 zł), składki na PPK i tak będą obliczone oraz odprowadzone do instytucji.
Warto wiedzieć, że wysokość opłacanej składki można też obniżyć. Jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy wynagrodzenie brutto pracownika, będące podstawą do naliczenia składki na PPK, nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ograniczenie dotyczy tylko składek pracownika.
Obowiązek tworzenia PPK mają pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej jedną osobę:
Mogą to być zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy. Więcej na temat PPK w kontekście tej drugiej grupy piszemy w dalszej części tekstu.
Z tworzenia PPK są z kolei zwolnione trzy grupy podmiotów:
Wprowadzenie PPK do firmy składa się z dwóch etapów:
Wybór instytucji finansowej do zarządzania PPK to najważniejszy krok na drodze ich wdrażania i powinien być poprzedzony staranną selekcją dostępnych podmiotów oraz uzgodniony ze związkami zawodowymi albo (w razie braku ZOZ) przedstawicielami pracowników.
Dokonując analizy i wyboru instytucji finansowej do prowadzenia PPK. szczególną uwagę warto zwrócić na m.in.:
Obowiązkowym zgłoszeniem do PPK są objęci zatrudnieni zgłoszeni do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, w wieku między 18 a 55 lat – jeśli nie złożyli oświadczenia o rezygnacji z dokonywania wpłat.
Osoby pomiędzy 55. a 70. rokiem życia przystępują do programu wyłącznie na swój wniosek.
Umowę o prowadzenie PPK można zawrzeć najwcześniej po 14 dniach zatrudnienia. Z kolei ostateczny termin na zgłoszenie uczestnika przypada na 10. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin trzech miesięcy zatrudnienia.
Co ważne, to pracodawca, biorąc pod uwagę względy organizacyjne w przedsiębiorstwie, decyduje, kiedy zgłosić pracownika w granicach wyznaczonych przez ustawę.
Zleceniobiorca, który jest zgłoszony do obligatoryjnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego w ZUS, również podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do PPK.
Wobec tego do PPK nie będą mogli być zgłoszeni, na przykład:
Warto pamiętać, że okresy obowiązkowego ubezpieczenia w ZUS trzeba sumować, biorąc pod uwagę okres poprzedzających 12 miesięcy. Dotyczy to pracowników, którzy mieli przerwę w zatrudnieniu, a także zleceniobiorców.
Pracodawca ma obowiązek pośredniczenia w wypłacie transferowej jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy to złożenie przez nowo zatrudnionego pracownika oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK u poprzedniego pracodawcy. Druga to zmiana przez pracodawcę instytucji finansowej zarządzającej PPK.
W pierwszym przypadku wszystkie formalności muszą odbyć się w terminach ściśle określonych przez ustawę:
Podstawowym kosztem pracodawcy w zakresie PPK są składki. Pośrednim kosztami niefinansowymi, jaki ponosi pracodawca, są czas i zasoby. Osoby, które w organizacji będą zajmować się wdrażaniem i obsługą PPK, będą musiały być do tego odpowiednio przeszkolone.
Do wdrożenia PPK w firmie warto jednak podejść z założeniem, że jest to dla pracodawcy szansa, aby wyróżnić się na rynku pracy na tle konkurencji. Działania w tym zakresie mogą być elementem strategii w zakresie employer brandingu. Niektóre firmy deklarują opłacanie dodatkowych składek na PPK (do 2,5%) i reklamują to jako atrakcyjny benefit pracowniczy. Dodatkowe wsparcie w odkładaniu na emeryturę swoich pracowników buduje również poczucie przynależności do firmy i może być skutecznym narzędziem motywacyjnym.
Jako Grupa OW z sukcesem wdrożyliśmy PPK u wielu przedsiębiorców z polskim i zagranicznym kapitałem, wspierając ich w wyborze instytucji finansowej oraz zajmując się kompleksową obsługą całego procesu. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w kwestiach związanych z wdrożeniem tego programu – zapraszamy do kontaktu!
Joanna Szafran
HR Administration & Payroll Team Leader
Amelia Konopska
HR Administration & Payroll Assistant