Głos podatnika, czyli 440 pomysłów jak zmienić system podatkowy

Platforma Głos podatnika, która umożliwia przekazywanie sugestii dotyczących polskiego systemu podatkowego, działa już od dwóch lat. Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno podsumowanie otrzymanych w tym okresie zgłoszeń.

Głos podatnika został uruchomiony przez ministerstwo na początku 2020 roku. Swoje pomysły w ramach platformy może zgłaszać każdy podatnik. Jaki był główny cel narzędzia? Zwiększenie efektywności polskiego systemu podatkowego, lepsza odpowiedź na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli, stworzenie nowych rozwiązania podatkowych i dostosowanie prawa do szybko zmieniających się wyzwań i technologii. Przez dwa lata tą drogą zgłoszono 440 różnych pomysłów, z czego 70 weszło w życie.

Sugestie podatników wcielone w życie

Zrealizowane pomysły dotyczą między innymi wprowadzenia dwóch alternatywnych wariantów opodatkowania podatkiem CIT oraz likwidacji obowiązku oczekiwania na potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów albo usługobiorcę. Obowiązek ten warunkował prawo do pomniejszenia należnego podatku VAT. Udało się również ujednolicić stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do przychodów z najmu uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej oraz uzyskiwanych z najmu prywatnego.

Dzięki zgłoszeniom dokonanym przez Głos podatnika, Ministerstwo Finansów wprowadziło także możliwość składania ZAP-3 w serwisie e-Urzędu Skarbowego, nowy model danych dla przesyłek e-commerce i przesyłek pocztowych oraz uruchomiło e-konto pełnomocnika.

Wartościowy Głos podatnika

Według Ministerstwa Finansów tematyka zgłaszanych pomysłów i zagadnień w dużej mierze dotyczy wprowadzenia zmian w prawie podatkowym i w usługach świadczonych przez Krajową Administrację Skarbową – szczególnie elektronicznych.

Poprzez Głos podatnika użytkownicy mogą nie tylko zgłaszać swoje sugestie i propozycje dotyczące zmian w systemie podatkowym, ale również komentować zgłaszane pomysły oraz odpowiedzi udzielane przez ministerstwo. Pomysły pogrupowane są na kategorie według tematyki, między innymi: PIT, CIT, VAT, koronawirus, akcyza, cło, ceny transferowe, podatki akcyzowe, ordynacja podatkowa, sprawozdania, budżet czy dialog z biznesem.

Aby zgłosić swój pomysł dotyczący zmian w systemie podatkowym, wystarczy wejść na stronę Głosu podatnika.

Izabela Kołodziejczak
managing director, chief accountant
izabela.kolodziejczak@ow-accountingpayroll.pl

Poprzedni wpis

Od przyszłego roku umowy zlecenia mogą być oskładkowane

Następny wpis

Termin rozliczenia CIT coraz bliżej

Scroll to top